הדפסה על קנבס מ א עד ת

הדפסה על קנבס הינה טכניקה של התזת דיו באמצעות מדפסת בפורמט רחב (פלוטר).
בתעשייה קיימות מספר חברות שמשווקות פלוטרים אלו והן EPSON, CANON, HP .
קיימות חברות נוספות , אך שלושת החברות הנ"ל מספקות את הטכנולוגיה הטובה ביותר להדפסה בפורמט רחב.

ניתן להדפיס תמונות ע"י הזנת קובץ דיגטלי לתוכנת ההדפסה אשר יתורגם לקודים של צבע למדפסת , שתקרא את פורמט הקובץ ואת הוראות תוכנת ההדפסה ליצירת זהות גוונים ע"י פרופיל צבע שנבנה במיוחד לסוג הדיו והמדיה (הבד) .

לאחר הזנת הקובץ המדפסת מתקדמת בצעדים של 1 מ"מ לכל שורת גובה ובאמצעות ראש הדפסה המונה למעלה מ 30,000 חרירים מושג דיוק מיקרוני ולכן התוצאה הינה מדוייקת להפליא.

הדיו בשימוש בהדפסה היום הינו דיו פיגמנטי נטול חומצה (לא סולבנטי) המקנה לצבעי ההדפסה עמידות כנגד דהייה למשך עשרות שנים. כמו כן כדי להימנע מדהיית הצבע יש להשתמש בבד קנבס נטול חומצה, כדי שזאת לא תעכל את צבע הדיו.

לאחר סיום ההדפסה והוצאת ההדפס מהמדפסת, ישנן חברות הדפסה אשר מספקות את ההדפס כמו שהוא ללא הגנה (ציפוי לכה) וניגשות ישר למלאכת המתיחה - מסגור הבד. זוהי שיטה מקובלת וההדפס אינו בסכנת דהייה , אך הוא חשוף למגע יד אדם  שיכול להשאיר סימני שומן על צבעי הדפסה כהים ושחורים וכמו כן ללא ציפוי ההדפס חשוף לשריטות ולחות (נוזלים), כמו כן הדפסים שלא עברו ציפוי לכה להגנה חשופים לשברים בבד במיוחד בזמן המתיחה , שברים אלו ניתן לראות בקיפולי הבד והצבע על השוליים והתופעה מוכרת כ"שבירת צבע".


בד הקנבס


בד הקנבס הטוב ביותר לשימוש בהדפסה על קנבס הינו בד עשוי קוטנה .
בשוק ישנם בדים שונים ומגוונים , אך חשוב להבין לאיזה צורך יש להשתמש בכל סוג בד קנבס ולכל סוג הדפסה.

הבד שאנו ב  ART2ISRAEL  משתמשים הינו בד כותנה מלא , חשוב לציין שאין בדי קנבס העשויים מ 100% כותנה , אלא יש עירבוב קל של פוליאסטר , על מנת שיהיה ניתן לצפות את פני שטח בד הקנבס בחומר PRIME שעליו ירוסס הדיו כדי שלא ייספג בכותנה.

אולם הרכב הכותנה בבד קנבס להדפסה דיגיטלית עומד על כ- 95% בקירוב.

כמו כן הדפסה על קנבס כותנה חשובה ביותר מכיוון כאשר עוטפים את התמונה על מסגרת העץ בעיטופים הניקראים "עיטוף גלריה" שבו הצבע גולש לצדדים, אזיי בד הקנבס העשוי כותנה וגמישותו מונעים את פיצוץ הצבע בנוסף לציפוי הלכה.


ציפוי לכה

רוב ההדפסים של ימינו אינם חייבים ציפוי לכה והינם עמידים בפניי מים בלבד , זאת כל עוד לא משפשפים את פני ההדפס ונותנים למים שנישפכו להתייבש מעצמם.

אולם הדפסים ללא ציפוי לכה אינם עמידים לנוזלים וחומרים אחרים היכולים להישפך על ההדפס כגון קפה , ידיי אדם מלוכלכות בחומר שומני וכו'.

ציפוי לכה להדפסה על קנבס יכול להיעשות בשיטה של ריסוס , או באמצעות רולר.

אנו לא ממליצים ולא משתמשים בציפוי לכה באמצעות רולר (גלגלת) מכיוון ששיטה זאת משאירה פסי מריחה של החומר.

השיטה הטובה ביותר שבה אנו ב ART2ISRAEL  משתמשים הינה באמצעות ריסוס פיסטולט בלחץ אוויר (כמו שמשתמשים בצביעת כלי רכב) זאת הטכניקה המדוייקת שאינה משאירה סימנים או פסים על פני שטח ההדפס.

בשיטה זאת מרססים לכה שהינה לכה פולימרית על בסיס מים, לא רעילה ונטולת חומצה וללא ריח לוואי .

להבדיל מלכה זולה שהינה לכה סולבנטית על בסיס בנזין ושמן , שלא מומלצת מכיוון שהיא מסוכנת לבריאות בכך שהיא מדיפה ריח חודשים לאחר קניית ההדפס - ואתם אינכם רוצים לנשום זאת בחדר מגוריכם.

ייבוש הלכה נעשה בחדר מיוחד נטול לחות ומחומם באמצעות רדיאטור לייבוש מהיר של ההדפס.


מתיחה על מסגרת עץ

כעת מה שנותר זה למתוח את ההדפס על מסגרת עץ אורן.

מודדים את ההדפס באופן מדוייק באמצעות סרט מדידה מילימטרי.

מכוונים את מכונת חיתוך פרופילי העץ למידה המדוייקת וחותכים את צלעות המסגרת.

חיבור הצלעות נעשה ע"י מכונה פניאומטית מיוחדת, המכניסה סיכות V לעומק העץ.

כעת יש לשייף את פינות המסגרת כדי שלא יהיו חדות ולאחר מכן מותחים את בד הקנבס על המסגרת, או באופן ידני, או באמצעות מכשיר מתיחה פניאומטי.

 
שיטות מתיחה

קיימים שיטות מתיחה מגוונות להדפסה על קנבס , אך 2 השיטות הנפוצות הן עיטוף גלריה , או עיטוף רגיל.

עיטוף רגיל - בשיטה זאת של מתיחת ההדפסה על קנבס, האימג'  יופיע בשלמותו למתבונן בהיטל פנים של המסגרת ואילו בצידי המסגרת יופיע הלבן של הקנבס.

הלבן בצידי המסגרת תלוי בגובה העץ של המסגרת.

עיטוף גלריה - בשיטה זאת של מתיחת ההדפסה על הקנבס, ההדפס מתקפל גם על צידי המסגרת , משמע - כאשר נסתכל על צד המסגרת נראה את האימג' מתקפל על צידה.

שיטה זאת מתאימה בעיקר לתמונות נוף ולא לתמונות בהן יש דמויות של אנשים העלולים "להיחתך" בעת הקיפול.

כעת לאחר סיום מתיחת הדפס הקנבס על מסגרת העץ וחיבור חוט התליה , ההדפסה על הקנבס מוכנה לתליה על הקיר ומה שנישאר זה רק להתפעל מעבודת הצילום של הצלם.

חשוב לציין !!!

כל הדפסי הקנבס שלנו הינם עמידים נגד דהיה ונגד נוזלים.

 

מוגש ע"י www.art2israel.com